Antonin 2012 - relacja z LXI Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy

W dniach od 11 do 19 sierpnia 2012 roku 7 osobowa grupa członków Klubu Górskiego „Ornak” przebywała w Antoninie na 61 Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy PTTK. W zlocie uczestniczyło ponad 500 kolarzy z różnych stron Polski oraz grupa turystów z Ukrainy i Niemiec. Organizatorem zlotu był Klub Kolarski Bicykl działający przy PTTK w Ostrowie Wielkopolskim.

Przy sprzyjającej aurze mieliśmy okazję podziwiać uroki południowej Wielkopolski. Organizatorzy w profesjonalny sposób zaplanowali nam tygodniowy pobyt w okolicach Antonina. Każdego dnia przygotowali dwie trasy rowerowe o różnej długości i różnej skali trudności. Uczestnicy otrzymywali szczegółową mapę tras wraz z dokładnym opisem ich przebiegu. Każdy dzień miał swoją nazwę. Był dzień Przygodzicki, Odolanowski, Ostrowski, Ostrzeszowski, Gołuchowski, Raszkowski, Ołobocko-Grabowski i Przedborowsko – Mikstacki. Codziennie po przebyciu odpowiedniej trasy odbywało się- najczęściej na Rynku miast i miasteczek- spotkanie z lokalnymi władzami. Spotkaniom tym towarzyszyła miła i wesoła atmosfera. Odbywały się parady rowerów, występy lokalnych zespołów i kapel ludowych oraz koncerty miejscowych artystów. Podczas tych spotkań było też „coś dla ciała”, co pozwalało nam w pełni sił wrócić do Antonina. Częstowano nas grochówką, kiełbaskami i słodkimi wypiekami. Mieliśmy również bezpłatnie udostępniane zwiedzanie najważniejszych obiektów danego miasta. Również na trasie były one dla nas udostępnione. Tym sposobem odwiedziliśmy szereg drewnianych kościołów (m.in. św. Rocha w Mikstacie, św. Trójcy w Kucharkach), pałaców ( Radziwiłłów w Antoninie, Lipskich w Lewkowie), zamków (Czartoryskich w Gołuchowie, baszta zamku kazimierzowskiego w Ostrzeszowie), muzeów (Etnograficzne i Ekspozycję Nafty i Gazu w Garkach), izb regionalnych, synagogę w Ostrowie, klasztor pobernardyński w Ostrzeszowie, głaz narzutowy św. Jadwigi i zagrodę żubrów w Gołuchowie. Mieliśmy okazję wjechać na Kobylą Górę 284m n.p.m (najwyższe wzniesienie Wielkopolski) oraz na Bałczynę 278m n.p.m. skąd roztaczał się malowniczy widok na Wzgórza Ostrzeszowskie. Odwiedziliśmy lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie i oglądaliśmy spadochronową „Strefę zrzutu”. W Odolanowie zwiedziliśmy zakład odazotowania gazu „KRIO”.

Organizatorzy umilali nam wieczory organizując dyskoteki, spotkania przy ognisku, konkursy, występy zespołów ludowych i spotkanie z komikiem.

W ciągu tygodnia pokonaliśmy ok. 380 km, zdobywając 105 punktów do Kolarskiej Odznaki Turystycznej.

Tekst: Ewa Bosacka
Zdjęcia: Ewa Bosacka, Paweł Kubasik